Boyun Ağrısı: Olası Nedenler ve Nasıl Tedavi Edilir

En son güncellendiği tarih: 5 gün önce

Kemiklerde, bağlarda veya kaslarda meydana gelen hasar nedeniyle servikal ağrı oluşur; omurilik veya sinirlerdeki hasar da böyle bir ağrıya neden olabilir. Yaş ilerledikçe vücudumuzun onarım kabiliyeti azaldığı için yaşlı insanlar en çok servikal ağrıdan etkilenir. Ancak bu gerçekte, çok sorunlu olabilecek yaygın bir yanlış kanı yatmaktadır; herhangi bir yaştaki bir kişi bir boyun ağrısıyla karşılaştığında bunu çoğu zaman görmezden gelir ve bunun önemsiz bir şey olduğunu ve sadece yaşlı insanların başına gelebileceğini düşünür. Sorundan kaçınmak durumu daha da kötüleştirecektir ve harika olan küçük boyun ağrısının ev ilaçları ve bakımı ile iyi bir şekilde çözülebilmesidir.

Servikal ağrı nedir?

Servikal ağrı, servikal osteoartrit veya servikal spondiloliz nedeniyle ortaya çıkar. Ağrı, boyuna bağlı kemik, eklem veya diskteki değişikliklerden kaynaklanır ve bu ağrının ana nedenlerinden biri kemik ve kıkırdakların yıpranmasıdır. Genç yetişkinlerde rahim ağzı ağrısının nedeni diğer bazı faktörlere bağlı olabilir.

Ne zaman bir boyun ağrısı meydana gelirse, kişinin yaptığı ilk şey dinlenmek veya ağrı kesici bir ilacı yutmaktır. Belirli türden servikal ağrılarda kısa bir süre dinlenmek rahatlama sağlayabilir, ancak tekrarlayan ve kronik olan ağrılar için dinlenmenin ters etkileri olabilir ve durumu kötüleştirebilir. Boynun etrafındaki her türlü fiziksel hareketi tamamen atmak da uygun olsa da, sertliğe, daha fazla ağrıya ve kas atrofisine katkıda bulunabilir. Tamamen dinlenmenin durumu daha erken iyileştireceği bir efsanedir; bu nedenle yüzme, yoga ve yürüyüş gibi egzersizleri atlamamak tavsiye edilir.

Servikal ağrı, hafiften şiddetliye ölçeklenebilen farklı şiddet seviyelerinden oluşur ve tedavi yöntemi her aşamada farklılık gösterir. İlk aşamada servikal ağrı egzersizi, bazı ilaçlar ve ev ilaçları gerçekten işe yarayabilir.

Servikal ağrı belirtileri

Teknolojiden kaynaklanan servikal ağrıların uzun vadeli sorunlara yol açabileceği, çoğu zaman insanlar “Bu sefer telefonumu / tabletimi daha az kullanacağım ya da ofise ara vereceğim ve boynumdaki ağrı olacak kaybolur “. Ne yazık ki işler olması gerektiği gibi gitmiyor. Boyun bölgesinde herhangi bir ağrı ortaya çıkarsa, bunun gibi bazı alışkanlıklardan vazgeçmek çok fazla fark yaratmayacaktır, çünkü servikal omurganın omurları arasındaki diskin dejenerasyonu süreci çoktan başlamış olabilir.

Sonuç, omurganın artritinin erken başlamasına neden olabilir. Rahim ağzı kanserinin bazı semptomları …

Başı hareket ettirme kabiliyetinde azalma

Parmaklarda ağrı

Sık sık baş ağrısı

Kas gerginliği ve spazmları yaşamak

Başın uzun süre tek bir yerde durması durumunda, araba kullanırken veya bilgisayarda çalışırken oluşabilecek ağrının kötüleşmesi

Omuz, el ve kolda ağrı veya uyuşma

Yürürken sorun

Ellerde veya bacaklarda zayıflık

Denge kaybı

Boynu döndürürken bir patlama sesi, gıcırtı veya his duymak

Servikal ağrının nedenleri

Bel ağrısı vakalarının çoğunun boyun ağrısına neden olabileceği, bunun yanında omurilik ve sinirlerdeki hasarın da boyun ağrısına neden olabileceği görülmüştür. Servikal ağrının nedenlerinden bazıları …

Yaralanma – boyun bölgesindeki bir kaza veya başka bir nedenle yaralanma servikal ağrıya neden olabilir.

Kemik mahmuzları – diğer omurilik sinirlerine baskı yapan bir kemiğin büyümesi ve omurilik boyunda ağrıya neden olur

Omurga arasında, zaman zaman kuruyabilen, ovalanabilen ve kronik olan servikal ağrıya neden olan, susuz omurga diskleri-disk şeklinde yapılar mevcuttur.

Boyun bölgesinin aşırı kullanımı – kötü oturma postürü veya tek bir pozisyonda oturarak uzun saatler boyunca çalışmak, boyun bölgesine ve omurgaya baskı uygulayarak aşınma ve yıpranmaya neden olabilir.

Aşınmış eklemler – belirli bir süre boyunca her vücut parçası, özellikle yaşla birlikte yıpranan eklemlerde aşınma ve yıpranmaya maruz kalır. Osteoartrit, kemikler arasındaki kıkırdağa zarar veren, ardından vücut ağrıya neden olan ve eklem hareketini etkileyen kemik çıkıntıları oluşturan bir durumdur.

Hastalıklar – romatoid artrit, kanser servikal ağrıya neden olabilir

Sinir sıkışması

Kas gerilmeleri

Stres

Tümör – yakındaki sinire büyüyüp ağrıya neden olan sinir köküne baskı yapabilen kötü huylu veya iyi huylu olabilir.

Kötü uyku duruşu

Servikal ağrı teşhisi

Boynunuza yakın ağrı devam ederse doktora danışmanız önemlidir. Doktor, ağrının şiddetini incelemek ve tetik noktaları veya şişmiş bezleri hissetmek için boyun bölgesine ve omzuna hafifçe bastırabilir. Bacakların etrafındaki alan da kontrol edilir. Daha fazla analiz için, doktor dokunma hissini, ellerin, kolların ve parmakların gücünü not etmek için birkaç testle başvurabilir. Refleksler, kan akışı, boyun kollarının esnekliği ve yürüyüş (kişinin yürüme şekli). Doktor, aşağıdaki gibi birkaç soru sorarak daha iyi anlayabilir:

– Ağrıyı ne zaman hissetmeye başladın?

-Ağrı nerede oluyor?

-Ağrı ne sıklıkla ortaya çıkıyor veya ağrı donuk veya keskin mi?

– Ağrı kolunuza mı yayılıyor?

– Öksürürken veya herhangi bir görevi yerine getirirken ağrı daha da kötüleşir mi?

-Başka herhangi bir fiziksel probleminiz var mı?

Tüm bu sorular, traffic accident doktorun ağrının durumu ve şiddeti hakkında net bir fikir edinmesine yardımcı olacaktır. Tüm konsültasyonda toplanan bilgiler, gerekli tedaviye devam edilmesine yardımcı olur, çünkü servikal ağrıdan muzdarip olan çok hasta aynı tedavi prosedürüne girebilir veya girmeyebilir.

Servikal ağrının tedavisi

Ağrı orta derecede ortaya çıkarsa, ev ilaçları servikal ağrının iyileşmesine çok yardımcı olabilir; İki veya üç haftalık öz bakım, ağrıyı kolayca silebilir. Ağrı uzun süre devam ederse, mümkün olan en kısa sürede doktora başvurmak önemlidir. Terapi, kas gevşetici ilaçlar, trisiklik antidepresanlar gibi ilaçlar ve cerrahi prosedürler, diğer tedavi seçenekleri işe yaramadığında servikal ağrıyı iyileştirmek için kullanılır.

Servikal ağrıyı tedavi etmek için kullanılan tedavi yöntemleri şunlardır:

Çekiş – boynu hafifçe germek için hava kesesi, kasnaklar, ağırlıklar kullanılır. Bu terapi tıp uzmanlarının ve terapistin tam rehberliği altında gerçekleştirilir; evde yapılabilecek bir terapi değildir. Sinir kökü tahrişine bağlı ağrıdan muzdarip insanlar çekişten kurtulabilir

Fizik tedavi – birçok insan doğru vücut duruşu konusunda soğuk davranır ; Yanlış bir vücut duruşu servikal ağrıya çok katkıda bulunabilir. Doğru duruş, boyun güçlendirme egzersizleri ve vücudun hizalanması hakkında öğretebilecek ve rehberlik edebilecek bir fizyoterapistten yardım almaya çalışın.

Kısa süreli hareketsizleştirme – boynu desteklemek için yumuşak bir yaka kullanılması, boyundaki baskıyı kaldırarak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir; ancak bu tür yapılar tek seferde 3 saatten fazla veya iki haftadan fazla kullanılırsa, yumuşak yaka ters etki yaparak zarar verebilir.

Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) – bu terapide elektrotlar, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan küçük elektrik darbeleri geçiren boyun yakınındaki cilt bölgesine yerleştirilir.

Bazı cerrahi prosedürler ayrıca kronik servikal ağrıdan kurtulmaya yardımcı olur.

Steroid enjeksiyonları – ağrıdan kurtulmak için sinir köklerinin (servikal omurganın kemiklerindeki küçük faset eklemleri veya bazen boyun kaslarına) yakınına enjekte etmek için doktor tarafından reçete edilir. lidokain de kullanılır.

Cerrahi- servikal ağrı nadiren ameliyat gerektirebilir, ancak kronik ağrı cerrahisi olan hastalar için bir seçenek olabilir.

Kiropraktörler, osteopatlar ve fizyoterapistler gibi tıp uzmanları, ev ilaçları ve ev egzersizlerinin yanı sıra servikal ağrıyı tedavi etmek ve iyileştirmek için iyi eğitilmiştir.

Servikal ağrının risk faktörleri

Servikal ağrının en büyük risk faktörlerinden birinin yaş olduğu bilinmektedir. Bu tür ağrı genellikle boyun eklemlerinin yapısındaki değişiklikler nedeniyle gelişir. Kemik mahmuzları, dehidratasyon ve disk herniasyonu, yaşlanmanın yaygın belirtileridir.

Servikal ağrının risk faktörlerinin listesi şunları içerir:

Genetik faktörler (acı çeken veya servikal spondiloz geçiren herhangi bir aile üyesi)

Her türlü boyun yaralanması

Uzun saatler boyunca çalışmak, kötü oturma pozisyonu boyunda büyük bir zorlanmaya neden olabilir.

Uzun süre veya gün boyunca aynı boyun hareketini tekrarlamak (tekrarlayan stres)

Rahatsız bir pozisyonda boynu çok uzun süre tutmak

Güreş veya ağırlık kaldırma gibi yorucu aktiviteler

Doktorunuzla konuşabilir ve boyun ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek akupunktur, masaj ve kayropraktik gibi alternatif ilaçlar ve tedavi yöntemlerine hazırlanabilirsiniz. Akupunktur, vücudun çeşitli noktalarında ince iğnelerin kullanıldığı, masajın vücudumuzun kaslarını manipüle etmek ve gevşetmek için teknikleri kullandığı ve kayropraktik, ağrıdan kurtulmak için eklemlere kontrollü ve ani kuvvet uygulanmasını içeren bir yöntemdir.

Servikal ağrı önlemleri

Hafif servikal ağrı evde çok iyi tedavi edilebilirken, korik ağrı tıbbi müdahale gerektirir, aksi takdirde hasta için daha fazla rahatsızlığa neden olabilir.

Uygulanabilecek bazı ev ilaçları şunlardır:

Rahatlama sağlamak için boyun bölgesinde bir buz torbası veya ısıtma yastığı kullanın, günde iki kez kullanılabilir

Boyun kaslarını gevşetmek için düzenli olarak egzersiz yapın. Tüm bu tür egzersizlerin eğitimli bir fizyoterapistin gözetimi altında yapılması gerektiğini unutmayın.

Hareketi en aza indirecek yumuşak bir yaka veya destek takmaya çalışın. Böyle bir yapının giyilmesi, kasların ve bağların dinlenmesine yardımcı olur ve eklemlerin iyileşmesi için biraz zaman sağlar.

Vücudunuzun özellikle boyun bölgesinin gevşemesine yardımcı olmak için bir süre dinlenin.

Sağlıklı bir diyet uygulayın ve bol miktarda C vitamini ve A vitamini açısından zengin yiyecekler ekleyin.

SSS

1. Servikal ağrı ne kadar sürer?

– Servikal ağrı akut ise 1-2 hafta sürebilir ve kronik boyun ağrısı 3 aya kadar sürebilir.

2. Servikal sorun nedir?

– Servikal ağrıyla ilgili en yaygın sorun, sert boyun ve boyun ağrısıdır

3. Boyun ağrısıyla nasıl uyumalıyım?

– Bir yastık kullanarak uyurken omurganızı düz tutun ve çok yüksek veya sert yastık kullanmayın.

4. Servikal ağrı tehlikeli midir?

– Servikal ağrının çoğu zamanla geçer, ancak bazı servikal ağrı, tıbbi bakım gerektirebilecek ciddi yaralanma veya hastalığa işaret edebilir.

5. Stres boyun ağrısına neden olur mu?

– Evet, sürekli stres boyun ağrısına neden olabilir.

6. Servikal ağrı için ne yemeliyim?

– Mümkün olduğunca C vitamini ve A vitamini açısından zengin meyve ve sebzeleri tüketin.

7. Egzersiz boyun ağrısına yardımcı olabilir mi?

– Aerobik egzersizler kan akışını artırmaya ve boyun ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

World Hypertension Day 2021

As the world marks Hypertension day, health experts say conscious lifestyle modifications …